Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gojzerice i niske cipele za planinarenje

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

imam ih, meni su sjele kao salivene (valjda mi paše kalup) - jesu malo teže, ali mislim da je to nekakav best-buy za zimsku gojzericu (naglasak na zimsku), pogotovo ako ih kupiš na sniženju (koje Alpina ima svako malo)

Comment

Naravno za zimu , tibetice će biti za ostatak već sam ih isprobavao i također mi se sviđa taj kalup što se tiče vodonepropusnosti nema problema?

Comment

ne mogu reći da sam ih previše "štrapacirao" - vidjele su nešto malo biokovskog i sljemenskog snijega i malo namjernog gacanja po lokvama dubine do zgloba, nikakvih problema nije bilo. Nadam se da će tako i ostati

Comment

Ja sam Tibeticama gacao do gležnja sat vremena pa ako one nisu promočile neće ni Lhotse valjda hvala za odg

Comment

Ja bio kupio u Iglu Športa Mamut gojze (RIDGE HIGH GTX ) na akciji obukao na 3 planinarenja i reklamirao. Đon je tako loš da klize kao na ledu a još i to propuštaju vodu To što su na nogama ugodne kao i mokasine nema veze. Problem u đonu je što nije Vibram nego Gripex a on nema dobro držanje za podlogu....
            You need to be strong to climb a hard mountain but you need more strength to turn back when you are so close to the summit.

Comment

Ima li netko iskustva s ovim gojzama:
              http://www.dolomite.it/outdoor/colle...ch-hp-gtx-1370

Comment

Da li je moguće da admin foruma promjeni naziv ove teme "buduće nove gojze" u jednostavno temu "gojzerice i niske cipele za planinarenje" pa da se može pod jednom temom točno viditi prednosti i nedostaci jednih i drugih, te iskustva s modelima koji su već spomenuti na proteklih 4 stranice teme?

Sad ću napisati iz svojeg iskustva i znanja razlike između niskih i visokih gojzerica!

Kada sam tek počinjao planinariti kupio sam niske planinarske cipele zbog manjka platežne moći u to vrijeme (točnije neke niske North Spirit ili kako već u Turbo sportu). S vremenom sam shvatio i iskusio nedostatke istih pa sam 2010. godine kupio Garmont srednje visoke gojzerice (nešto poput http://www.iglusport.hr/katalog/80SP%2017E/Boulder-Mid ). Kasnije sam za zimsko planinarenje kupio još jače gojzerice ( Planika - nešto poput ovih http://planinarenje.wdfiles.com/loca...pele/67011.jpg ).

Ove zadnje navedene Planika koristim isključivo za zimsko planinarenje po dubljem snijegu jer su ful teške!!! Garmont Mid gojze sam koristio za ostala godišnja doba ali sam prije 3-4 god odlučio probati niske gozjerice s kvalitetom normalnih gojzerica! Prvo sam kupio Millet Friction Goretex http://www.iglusport.hr/katalog/80MI%201279/FRICTION

Prezadovoljan sam spomenutim tenisicama koje su trajale 3 god a koristio sam ih stvarno svakodnevno po gradu i izlascima, do planinarenja Medvednicom i kršu Mosora, hrvatskih otoka i Velebita! Nisam ih ništa održavao i trajale su 3 god iako još uvijek traju ali sada propuštaju vodu, no za suho su odlične i dalje!

Sada sam kupio Garmontove niske gojzerice i prvi dojam je također super http://www.iglusport.hr/katalog/80GA...DRAGONTAIL-MNT vidit ćemo koliko će trajati!

Koja je razlika između visokih, srednjih i niskih gojzerica? Potplati odnosno džon je najčešće isti kod svih tri vrsta gojzerica jer upravo zato su nastale niske kako bi imale istu kvalitetu uobičajenih gojzi! Razlika je samo u visini gojzerice. Najviše gojzerice služe prije svega za zimske uvijete ali također kako bi vam što više imobilizirao gležanj zbog čega nekim planinarima nije ugodno ljeti planinariti u visokim gojzama!
                Srednje visoke gojzerice su možda najbolji izbor obzirom da točno prekrivaju gležnjeve što ne imobilizira gležnjeve, te omogućava planinaru da se osječa slobodnije. Prednost je opet što je gležanj zaštičen prije svega od udaraca gležnja u stijene ili neke druge objekte koji se nalaze uz stazu ili van iste. Takva gojzerica također štiti od potencijalnih ugriza zmije iako se rijetko događaju, te ako se dogode ćešće su suhi ugrizi nego smrtno otrovni.
                Ćemu onda služe niske gojzerice? Nekim ljudima niske gojzerice čine život i planinarenje sretnim.
                - Ja ih najviše volim zbog praktičnosti, odnosno nosim ih svakodnevno jer znam često neplanirano završiti u brdima pa onda želim imati na sebi cipele za brda. Znači 90% vremena provedenim u obući su upravo u niskim cipelama/gojzericama!
                - Možda jer sam trenirao nogomet oko 10 godina sam navikao izvrtati gležanj, pa sam navikao imati gležanj slobodniji. Upravo zbog toga volim niske gojzerice jer volim imati slobodniji gležanj iako nekada lupim kamen (na Velebitu, Mosoru i slično) točno gležnjem pa pregrizem jezik jer kamen je ipak jači od mog gležnja. Isto tako imam manju zaštitu za potencijalne ugrize zmija iako do sada se nisu dogodili osobno meni pa nadam se da će tko ostati!.Tako da je ta sloboda gležnja dvosjekli mač, odnosno prednost koja je s druge strane nedostatak
                - Treći razlog je svakodnevno korištenje. Odem u grad ili izlazak obućem niske gojze koje izgledaju kao super tenisice jer su po kišnim ili snježnim uvjetima bolje od većine tenisica/cipela pa nemam problema kao većina ljudi. Isto tako ako treba otići u brdo ne moraš se ni presvlačiti niti nositi dodatne tenisice već samo rezervne čarape! Ukoliko odeš u gojzama po gradu ekipa te malo čudno gleda pa onda zbog tih pogleda nosiš tenisice i gojze. S vremenom i godinama boli te briga kaj drugi ljudi misle dok se ti u gojzama šećeš po gradu i ideš na pivo

Eto nadam se da će ovo osobno mišljenje pomoći nekome da odluči između niskih, srednjih i visokih gojzerica!

Comment

Evo i moj kratki osvrt nakon 25 godina planinarenja. U početku sam kao i svi krenio sa gojzericama (alpininim) koje sam nosio i zimi i ljeti, da bi prije 15ak godina prešao na Meind gojzerice (Air Revolution 3.1 ljetne / Air Revolution 5.0 zimske gojzerice) koje su se tada mogle kupiti u Splitu i sa tim gojzericama sam više nego zadovoljan, a i sa zimskim 5.0 sam i dalje zadovoljan jer iste još uvik koristim uz jednu promjenu potplata (isto Vibram). Ima 7-8 godina sam počeo razmišljati o niskim cipelama za ljetni period pošto sam preko ljeta u gojzama imao problema sa znojenjem tako da bi se sa svake iole ozbiljnije ture vratio sa stopalima koje su više izgledali kao da sam ih cjeli dan držao u vodi a ne planinario. Skroz sam se prebacio na niske cipele (Garmont Dragontail) ima 7 godina kada sam prešao skoro cijeli Put Oluje sa njima (7500 visinske razlike i 150 km dužine puta). Iako sam na Put Oluje krenio sa Air Revolution gojzericama nakon prvog dana i problema sa znojenjem sam ih spremio i obukao Garmont Dragontail i nakon toga gojzerice preko ljeta više nisam obukao.. U međuvremenu sam promjenio još 2 puta niske ciple opet sa novim modelom Garmont Dragontail (zadnje su sa gore-texom) što samo pokazuje koliko sam zadovoljan sa njima... I kao što je Kovac_Lik napisao sa ovim cipelama mogu izać u grad, mogu ić na posao, a i mogu itekako kvalitetno planinariti što je u mojim očima još jedan veliki plus za njih

Pošto je Garmont izdao Dragontail hike u varijant srednje visokih gojzerica iste sam kupio ali ih još uvik nisam imao priliku isprobati tako da nemogu reći moje mišljenje o njima ali čim ih budem koristio par puta napisati ću što mislim o njima..

Znači suma sumarum onoga što ja godinama koristim i što bi preporučio po mom iskustvu i drugima:
                  Preko zime prave visoke zimske gojzerice (dali za manualne, poluautomatske ili automatske dereze ovisi o vašim afinitetima)
                  U ostalom dijelu godine poluvisoke ili niske kvalitetne planinarske cipele..

You need to be strong to climb a hard mountain but you need more strength to turn back when you are so close to the summit.

Comment

Moje iskustvo u planinama je somewhat different. Prehodao sam cijelo putovanje po Americi u La Sportiva tenisicama, odnosno trail runnericama. Da idem ponovno ne bih dvojio mnogo. Učinio bih isto. Zašto? Više je razloga.

Prvi i osnovni je što se noga toliko ne znoji. To je od velike važnosti jer se smanjuje broj žuljeva, ugodnije je i noga ne kuha.

Drugi razlog je što su trail runnerice lakše od gojzerica. To je bitno jer teža cipela umara znatno brže od lagane i smanjuje domet hodača. Stručnjaci kažu da svakih 0.45 kg na nogama predstavlja težinu od 2,26 kg na leđima. To je mnogo, osobito ako uzmemo da pojedine gojzerice imaju i po 1 kg. Prema tome to bi predstavljalo težinu od cca 4.5 kg na leđima. Pomnožimo s dva i eto dvije teške gojzerice prerečene u težinu u ruksaku.

Treći razlog je taj što se trail runnerice brzo suše. Prije nego sam hodao na PCT-u imao sam zazir od mokrih nogu. No, kada sam prolazio Sierre svakodnevno sam morao prehodati desetak do tridesetak rijeka, potoka i sl. Nakon par skidanja trail runnerica pri prelaženju rijeka odlučio sam prelaziti tu vodurinu obuven. I naravno, shvatio sam svu glupost i nerazumnost zazira koji sam osjećao prema mokrim nogama prije PCT-a. Jedan od boljih je osjećaja bio ne mariti za to da li mi je noga mokra ili ne. I ovako će se trail runnerica osušiti kroz tri sata. Ujutro se ustati iz suhe vreće za spavanje i uskočiti u mokre tenisice, koje sam večer prije smočio prelazeći zadnju rijeku, je postala rutina od koje nisam više zazirao. Srećom, nisam imao gore tex opnu i nikada ne bih kupio nisku trail runnericu na kojoj piše da je nepromočiva. Uletio sam u par oluja i noge su mi se instant smočile, no kao što su se smočile tako su se i osušile čim bi kiša prestala. Da sam kojim slučajem imao gore tex gojzerice sušile bi se tri dana, gore tex planinarska cipela barem 7-8 sati, a to bi mogao biti veći problem od cca 3 sata s trail runnericama.

Četvrti razlog je brzina kojom se mogu skinuti u odnosu na gojzericu.

Mnogi planinari vole sigurnost koju gojzerica nudi. To je dobro, no za planinarenje na duge staze u proljeće/ljeto/jesen sezoni gojzerica ima više mana nego prednosti. Neki će reći da im je gojzerica bolja jer štiti zglob, no to je u najmanju ruku preuveličano. Ukoliko netko ima kroničnih problema sa zglobovima onda da, no većina planinara je zdrava. Tetive i gležanj se moraju očvrsnuti, jer nogu možeš izvrnuti i na asfaltu. Na PCT-u sam nogu izvrnuo i po 10 puta na dan i nikada se nisam ozljedio, a nosio sam rusak od min 14 kg. Smatram da su od gojzi bolja zaštita za gležnjeve štapovi za hodanje.

Jasno, sve je na kraju osobna preferenca i ne valja raditi dogme. Tako je i s ovom temom. Ukoliko netko voli znojavu nogu naspram manje znojave, kuhanje nasuprot umjerene temperature, osjećaj sigurnosti i imobiliziran zglob onda nema potrebe za raspravom. I ja sam bio jedan od tih i ponosno sam Velebitom u ljetnim mjesecima hodao u gojzericama. Sada, srećom, imam iskustvo koje me je naučilo da budem fleksibilniji, razumniji. Postoje važnije stavke od one da se noga ne smije smočiti, ili da se imobilizira zglob.

I da. Na jednom sam djelu PCT-a nosio gojzericu......dva dana. U tih dva dana pogodio me novi set žuljeva, vrućina je bila neizdrživa, a umor u nogama osjetno veći. Od tada znam da su gojzerice isključivo za temperature ispod 0C i kada ima brašnastoga snijega.

Dodao bih još jednu stvar o kojoj gotovo nitko ne vodi računa, a može hodača koštati ozbiljnih problema - uložak za tenisicu. Ako koga zanima mogu i o tome pokoju napisati.

Comment

Slažem se Nikola sa svim napisanim! A ponajviše da je osobna preferenca izbor obuće!

Originally posted by Tesla View Post
                      Stručnjaci kažu da svakih 0.45 kg na nogama predstavlja težinu od 2,26 kg na leđima. To je mnogo, osobito ako uzmemo da pojedine gojzerice imaju i po 1 kg. Prema tome to bi predstavljalo težinu od cca 4.5 kg na leđima. Pomnožimo s dva i eto dvije teške gojzerice prerečene u težinu u ruksaku.
                      Zanimljivo je računati koliko onda čovjek na leđima nosi u određenim situacijama! Meni jedna od dražih je slijedeća slika! Gojzerice su Planika za visokogorstvo sigurno po 1,5 kg po komadu! Ruksak koliko je težak ne znam ali znam da je prtiti put Bitoraja prije 4 godine bio kaos!

bitoraj.jpg

Comment

Originally posted by Tesla View Post

Dodao bih još jednu stvar o kojoj gotovo nitko ne vodi računa, a može hodača koštati ozbiljnih problema - uložak za tenisicu. Ako koga zanima mogu i o tome pokoju napisati.
                        Samo nastavi pisati...

Comment

Kakvu gojzericu biste uzeli za duže ture sa teškim ruksakom? U pravilu od proljeća do jeseni, za Velebit, Biokovo i takve planine.
                          Niske cipele mi se ne sviđaju. Dobre su za kraće, jednodnevne ture, ali sa teškim ruksakom mi nikako ne pašu.

Comment

Duže ture sa teškim ruksakom naročito preko ljeta u Dalmatinskim planinama sa visokim gojzericama ja nebi preporučio (znojenje stopala je strašno).... Meni su niske ili poluvisoke prave planinarske cipele 100 puta bolje od gojzerica u dalmatinskom kamenjaru preko ljetnih mjeseci. Ako baš hoćeš gojzerice razmisli od Meindl Air revoluton seriji...

Comment

Working...
                            X