Announcement

Collapse
No announcement yet.

GPS trekovi

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• GPS trekovi

Nadam se da ne postavljam pitanje u pogrešnoj temi.

Elem, relativni sam početnik u planinarenju, odradio sa suprugom jedno 10-tak jednodnevnih tura u lokalu sa raznim planinarskim društvima. Sviđa nam se i rado bi da nastavimo. Ići u organizovanim turama ima svojih prednosti, prije svega zbog upoznavanja drugih ljudi i druženja, dalje jeftinije je, onda i zato što vodiči znaju šta vrijedi vidjeti usput, itd. Ima međutim i svojih mana, npr. obično ujutru i uveče bude klackanje u nekom raspalom kombiju koje zna da potre dobar dio efekta boravka u prirodi, dalje ono što meni najviše smeta je što okreni-obrni većinu vremena ideš za vodičem u koloni kao ovca, dakle ništa od nekog samostalnog snalaženja i orijentacije. Tako da smo radi da probamo neke jednodnevne izlete u sopstvenoj režiji.

E sad, pitanje je - kako znati kuda ići, kako odabrati stazu? Čini mi se da je najlogičnije da probamo sa GPS trekovima nekih staza koje su ljudi već prošli, međutim problem je gdje naći, i kako prepoznati, dobre trekove. Za ove naše prostore, rekao bih da je ranije bio aktuelan sajt stazeibogaze.info, a da se u zadnje vrijeme dosta kače trekovi i na globalne sajtove poput wikiloc.com ili alltrails.com. Međutim, u oba slučaja ljudi kače trekove prilično neselektivno, u smislu da mi se čini da variraju od osmišljenih tura do nekih slučajnih lutanja, obično bez ikakvih detaljnijih opisa ili bilo kakvih naznaka na treku šta ima interesantno za vidjeti.

Pa bih zamolio za savjet, ako je neko bio u sličnoj situaciji, kako se organizovati? Da li ipak treba potražiti neku knjigu vodič sa trekovima, i ima li preporuka u tom smislu?

Napominjem da u našem slučaju konkretno smo bazirani u Beogradu, i radi se o izletima recimo na Frušku Goru, Vršačke planine, Homolje, region Đerdapa, dakle ono što se može "dohvatiti" sa reda veličine dva sata vožnje u jednom smjeru. Siguran sam da u Hrvatskoj, i pogotovo Sloveniji, stvari stoje bolje što se tiče situacije slične našoj, ali pretpostavljam ipak da se ljudi sreću sa sličnim problemima, pa bih bio zahvalan ako poneko podijeli svoja iskustva.

Srdačan pozdrav.

Originally posted by Crni View Post
    Nadam se da ne postavljam pitanje u pogrešnoj temi.

Elem, relativni sam početnik u planinarenju, odradio sa suprugom jedno 10-tak jednodnevnih tura u lokalu sa raznim planinarskim društvima. Sviđa nam se i rado bi da nastavimo. Ići u organizovanim turama ima svojih prednosti, prije svega zbog upoznavanja drugih ljudi i druženja, dalje jeftinije je, onda i zato što vodiči znaju šta vrijedi vidjeti usput, itd.
    NHF, krivo se nadas; naime nije problem u krivoj temi, problem je u tebi, tj. krivom nacinu razmisljanja. Ne znam koje ti je "godiste rodni list", ali bi, kao i vecina ove "internet" generacije "preskakao stepenice". Dobro ste poceli odlaskom u PD, ali bi nastavili POTPUNO krivo. Najvaznije je pohadjati (cak ne moras niti dobiti "papir") neku od "planinarskih skola" (ne znam kak vi zovete tecaj o osnovama planinarenja), da naucis citati PAPIRNATU kartu i kompas (medju orijentacistima je to jos bolje, ali njima odlasci u brda "malo znace") da naucis razmisljati na taj nacin (pa I da ne vjerujes da mahovina raste iskljucivo na sjeveru).
    Pa onda "obavis milion izleta" prema kartama i po MARKIRANIM stazama .
    Nauciti "osnove do savrsenstva", ne sumnjam da markiranih staza i kod vas ima "kolko hoces", pa GPS moze posluziti za istrazivanje bespuca/nemarkiranog (makar su meni i karte cesto bile sasvim dovoljne), ili, ne daj boze, za vracanje natrag istim putem - kod gubljenja (NAJVAZNIJA stvar u brdima je: VRATITI SE na ishodiste na svojim nogama, jer ces nauciti da je najbolje planirati kruznu turu na neki vrh - ako je to tehnicki izvedivo, a UVIJEK postoji novi dan za novi pokusaj); nedolazenje do nekog cilja je "dobar izgovor" da dodjes ponovo.

Iako imam Garmin Monterra-u koristim ju minimalno (pogotovo me nerviraju mali ekrani), kad mi karta nije sukladna stanju na terenu, prakticki iskljucivo kao backup, a ne moram nositi i foto aparat.
    Kad su kod nas "trasirali" prvu (i, koliko znam, jedinu GPS markiranu stazu) rekao sam da je to "glupost", jer iz dana u dan svjedoci smo zaglupljivanja GPS-om (http://dnevnik.hr/vijesti/tech/evo-k...---346339.html, a evo zadnje: https://www.tportal.hr/tehno/clanak/...lusao-20170410). Jos je bolje odgledati seriju Znanost glupog (na NatGeoTV) kao potvrdu da mlade generacije "ne priznaju fiziku" ali na bolniji nacin.

Pozdrav, Cobra

P.S. Cesto sam svoje frendove trazio, kad su negdje na odmoru (ili skijanju), da mi kupe planinarsku kartu okolice ("vani" karte 1:25000 kostaju 5-10€).

Comment

Originally posted by toni_cobra View Post

NHF, krivo se nadas; naime nije problem u krivoj temi, problem je u tebi, tj. krivom nacinu razmisljanja. Ne znam koje ti je "godiste rodni list", ali bi, kao i vecina ove "internet" generacije "preskakao stepenice". Dobro ste poceli odlaskom u PD, ali bi nastavili POTPUNO krivo...
      Hvala na odgovoru. Možda se nisam sasvim precizno izrazio u prethodnoj poruci, u svakom slučaju ovo što si pomenuo, mada svakako savjeti na mjestu, ne bi trebao biti problem u mom slučaju. Naime, rodni list mi je takav da sam služio vojsku ex-države, i to u izviđačima, tako da se sa kartom i kompasom snalazim vrlo dobro. Telefon bih međutim radije nosio umjesto karte i kompasa jer je form-factor zgodniji. Ali za GPS pozicioniranje ideja je samo da bude zadnji back-up za slučaj da se baš izgubimo, baš sam i napisao da me samostalne ture interesuju zato što čovjek mora sam da se orijentiše i snalazi. Trekovi su dakle najviše za fazu planiranja ture. Vjerujem da je u Hrvatskoj bolje (Bože zdravlja, nadam se da ćemo to u nekoj akciji sa našim društvom vrlo brzo i lično provjeriti), ali u Srbiji je markacija staza dosta loša, kao i njihovo održavanje. Tako da je mi se čini da je najbolja garancija da ćeš moći da prođeš nekuda upravo da nađeš trek koji je ostavio neko ko je istu turu skoro prošao. Problem je međutim što vidim da ljudi obično ostave samo .gpx fajl, bez objašnjenja zašto je baš data putanja interesantna, i šta ima usput zanimljivo da se vidi. Tako da je to bila srž mog pitanja - kako se ljudi snalaze prilikom odabira ture, i tačne rute?

Pozdrav.

Comment

Originally posted by Crni View Post
        Trekovi su dakle najviše za fazu planiranja ture. Vjerujem da je u Hrvatskoj bolje (Bože zdravlja, nadam se da ćemo to u nekoj akciji sa našim društvom vrlo brzo i lično provjeriti), ali u Srbiji je markacija staza dosta loša, kao i njihovo održavanje. Tako da je mi se čini da je najbolja garancija da ćeš moći da prođeš nekuda upravo da nađeš trek koji je ostavio neko ko je istu turu skoro prošao. Problem je međutim što vidim da ljudi obično ostave samo .gpx fajl, bez objašnjenja zašto je baš data putanja interesantna, i šta ima usput zanimljivo da se vidi. Tako da je to bila srž mog pitanja - kako se ljudi snalaze prilikom odabira ture, i tačne rute?
        Opet je odgovor: PD. Ili ces naci ljude koji su bili "negdje", ili ces u arhivi/knjiznici drustva naci vodice i karte trazenog (pa i nekog koje ti nije palo na pamet) podrucja. Cesto su na poledjini karata pisale staze do domova i vrhova s "tezinom" i trajanjem (pa i raznorazne zanimljivosti), a postojale su i "transverzale" (danas su to kod nas obilaznice) koje su imale vodice i dnevnike s detaljnim opisima (cesto lokalaca koji su znali zanimljivosti svog kraja).
        Ja sam svoje (prve) vodice Slo brda kupio na oglasniku. Jos jedan nacin je trazenje turistickih vodica, pa kombiniranje s nekim brdom u okolici.

Pozdrav, Cobra

P.S. Jednom "zagrizenom planinaru" su, nakon jednog "napetog" gubljenja/spasavanja, zena i kcer rasprodale KOMPLETNU planinarsku opremu skupljanu 25godina (SVE sto je imalo veze s brdima) ne bi li ga odvratile da im (ponovo) "trga zivce", nisu uspjele, trebalo mu je 5 godina da se otprilike vrati na to stanje.

Comment

Razumijem, hvala još jednom na odgovorima.

Pozdrav.

Comment

Working...
          X