Announcement

Collapse
No announcement yet.

Planinarski dom Kalnik

Collapse
X
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Planinarski dom Kalnik

Planinarski dom Kalnik smješten je na planini Kalnik, u njenom središnjem dijelu na visini od 480 metara. Do njega vodi asfaltirana cesta od sela Kalnik, koje je dobro povezano asfaltiranim prometnicama s Križevcima, Zagrebom, Varaždinom i Koprivnicom. U blizini planinarskog doma je stari grad Veliki Kalnik, te od njega vode mnoge planinarske staze i putevi, a u okolici je uređeno stotinu penjačkih smjerova. U domu je restoran i 36 ležajeva. Do planinarskog doma se može doći automobilom, autobusom i pješice.

Godine 1931. u Križevcima dr. Ivo Lipovščak kao kotarski predstojnik zajedno sa ing. Stjepanom Planićem daje inicijativu za izgradnju planinarskog doma na Kalniku. Dom je izgrađen i svečano otvoren u nedjelju 23. lipnja 1935. godine. Od tada Kalnik postaje značajno okupljalište planinara i izletnika. Za vrijeme drugog svjetskog rata dom na Kalniku je zatvoren i tijekom vođenih borbi značajnije oštećen. Po završetku rata godine 1947. dom je obnovljen zahvaljujući svestranom angažiranju prof. Branka Jagara, Željka Kržeka, Drage Zajca, Drage Volfa i drugih.

U proljeće 1957. godine započela je rekonstrukcija i izgradnja novog dijela doma po projektima ing. Stjepana Planića.U tom poslu su se posebno isticali Ivo Pomper, Željko Kržek i Ivo Gerl. Nekoliko godina kasnije 1962. godine dom se dalje uređuje i izgrađuje se cisterna velikog kapaciteta, a u domu se rekonstruira vodovodna mreža. Godine 1970. zahvaljujući tadašnjem pročelniku gospodarske sekcije Emilu Jeliću i drugima nastavljeno je sa rekonstrukcijom doma i uvedeno je centralno grijanje. Do danas dom se dobro održava. Ležaji su raspoređeni djelom u grupnom ležišču, a dijelom u zasebnim sobama po dva ležaja.

WEB stranica planinarskog doma.
    You need to be strong to climb a hard mountain but you need more strength to turn back when you are so close to the summit.

Da budem prvi koji ću prokomentirati u ovoj temi. Puno puta sam bio na Kalniku, naravno i u domu na Kalniku, koji mi je uvijek ostao u vrlo lijepoj uspomeni. A među ostalim i po odličnoj hrani i prilično povoljnim cijenama, dok je dom držalo poduzeće Mlinar Križevci. Od obnove doma i dolaska novog vlasnika još nisam bio. Ali se spremam uskoro navratiti, da vidim kako je sad. Koliko vidim iz web-stranice, dom se nije bitnije mijenjao. Pogledao sam na webu i ponudu jela: vidim da je izbor stvarno vrlo velik i mnoga jela zvuče vrlo primamljivo, iako je po cijenama sad to postao praktički prilično skupi restoran, a nije baš nešto što odgovara planinarskom domu... Nekad je taj dom ipak imao bar donekle "planinarski štih", iako je po ponudi bio puno bolji od nekog "prosjeka" u Hrvatskoj i isto je više bio restoran nego planinarski dom. Sad mi se čini da "pravi planinari" koji pristignu s ozbiljne ture (recimo blatnjavi) neće baš biti jako dobro došli... Ali vrijeme će pokazati!

Comment

Originally posted by Neno View Post
      Da budem prvi koji ću prokomentirati u ovoj temi. Puno puta sam bio na Kalniku, naravno i u domu na Kalniku, koji mi je uvijek ostao u vrlo lijepoj uspomeni. A među ostalim i po odličnoj hrani i prilično povoljnim cijenama, dok je dom držalo poduzeće Mlinar Križevci. Od obnove doma i dolaska novog vlasnika još nisam bio. Ali se spremam uskoro navratiti, da vidim kako je sad. Koliko vidim iz web-stranice, dom se nije bitnije mijenjao. Pogledao sam na webu i ponudu jela: vidim da je izbor stvarno vrlo velik i mnoga jela zvuče vrlo primamljivo, iako je po cijenama sad to postao praktički prilično skupi restoran, a nije baš nešto što odgovara planinarskom domu... Nekad je taj dom ipak imao bar donekle "planinarski štih", iako je po ponudi bio puno bolji od nekog "prosjeka" u Hrvatskoj i isto je više bio restoran nego planinarski dom. Sad mi se čini da "pravi planinari" koji pristignu s ozbiljne ture (recimo blatnjavi) neće baš biti jako dobro došli... Ali vrijeme će pokazati!
      Bio sam prije par mjeseci u domu (nakon što je obnovljen), nažalost kao i svi domovi do kojih se može doći autom nema po meni onaj "planinarski štih" , tj. nekako mi sve to sliči na domove na medvednici koji to zapravo nisu . Kaj se tiče klope ona je vrhunska (preporučam juhu od kopuna), ali i cijene su takve, ali to mogu i razumjet jer se danas sve svodi na zaradu.
      I don't mind coming to work, but this eight hour wait to go home is just bullshit.

Comment

Neradni ponedjeljak!

Osvrnuti ću se na planinarski dom na Kalniku. Sagradilo ga je križevaćko planinarsko društvo Kalnik i on je otvoren u lipnju 1935. godine. Prije dvije godine - krajem kolovoza 2009. godine je bio zatvoren, dotadašnji zakupnik planinarskog doma križevački Mlinar je odustao od zakupa.

Novi zakupnik iz Križevaca UGOSTITELJSTVO PRIGORJE d.o.o. zapoćeo je u rujnu te godine temeljitu obnovu planinarskog doma. Krajem lipnja 2010. dom je ponovno otvoren i radio je svaki dan. Od prije dva tjedna uveden je neradni dan za zaposlenike ponedjeljak.

Detaljne informacije o radu doma mogu se dobiti na:

http://www.pldom-kalnik.hr/kontakt.html

O povjesti doma detaljnije na stranicama planinarskog društva Kalnik iz Križevaca:

http://www.pdkalnik.hr/index.php?opt...d=16&Itemid=22

Uzgred za vikende i praznike ima planinarske klope za sitne nofce, a ima i za one koji žele nešto bolje i to su spremni platiti!

Comment

Ima li kupatilo s tušem u domu?

Comment

Working...
          X